Font41 copy

۹ عبارتی که آدم‌های باهوش هیچ‌گاه در مکالمات خود به‌کار نمی‌برند.

همه ما تا کنون بارها چیزهایی گفته‌ایم که به‌طور کاملا متفاوتی برداشت شده‌اند. این نظرات ظاهرا خوش‌خیم، احساسات وحشتناکی را در ما برمی‌انگیزند.
لغزش‌های کلامی به این علت اتفاق می‌افتند که ما پیامدهای نامحسوس و احتمالی آن‌ها را نمی‌دانیم. دانستن این پیامدها آگاهی اجتماعی می‌طلبد که درواقع توانایی تسلط به احساسات و تجربیات دیگران است.
سازمان تلنت اسمارت، هوش احساسی (EQ) بیش از یک میلیون نفر را آزمایش کرده و به این نتیجه دست یافته که آگاهی اجتماعی، مهارتی است که اغلب ما در آن ضعیف هستیم. چراکه در مکالمات، ما روی آنچه می‌خواهیم بگوییم متمرکز هستیم و بنابراین به‌طور کلی نگرش دیگران را از دست می‌دهیم.
این یک مشکل است، چراکه انسان‌ها پیچیده هستند. شما نمی‌توانید امیدوار باشید که فردی را درک می‌کنید تا زمانی که همه توجه‌تان را معطوف او نمایید.
زیبایی آگاهی اجتماعی این است که کمی تنظیمات ساده در شیوه گفتارتان، می‌تواند به‌طور گسترده‌ای روابط شما را با دیگران ارتقا بخشد.
برای رسیدن به این هدف، برخی عبارات هستند که افراد با هوش اجتماعی بالا مراقبند تا در مکالماتشان از آن‌ها پرهیز نمایند. در ادامه، ۹ عبارت از میان بدترین‌ها را فهرست کرده‌ایم که باید به هر قیمتی از این عبارات پرهیز نمایید.

۱. «خسته به‌نظر می‌رسی»
افراد خسته به‌طور باورنکردنی غیرقابل تحمل هستند. معمولا چشمان نیمه‌باز و موهای به‌هم‌ریخته دارند و به سختی می‌توانند تمرکز کنند. وقتی به کسی می‌گویید خسته به نظر می‌رسد، همه این خصوصیات را یادآور می‌شوید.
در عوض بگویید: «همه چیز خوب است؟» اغلب مردم وقتی از دیگری می‌پرسند که آیا خسته است، درواقع می‌خواهند بدانند که او حالش خوب است و آیا به کمک نیاز دارد.
به جای اینکه حال و روز کسی را حدس بزنید، فقط حالش را بپرسید. در این‌صورت، او می‌تواند حال خود را توصیف کند. و مهمتر آنکه، به جای اینکه در نظر او شخصی بی ادب باشید، فردی خواهید بود که به او اهمیت می‌دهد.

۲. «وای، یک تن وزن کم کردی!»
یک تحسین با طرز بیان اشتباه می‌تواند این تصور را ایجاد کند که شما به جای تمجید، انتقاد می‌کنید. وقتی می‌گویید وزن خیلی زیادی کم کردی، به‌طور ضمنی می‌گوییم که قبلا خیلی چاق بودی و یا اصلا جذاب نبوده‌ای.
درعوض بگویید: «عالی به‌نظر می‌رسی.» یا «چقدر زیبا شدی!» به این ترتیب، به جای مقایسه ظاهر آن فرد با گذشته‌اش، فقط ظاهر زیبا و آراسته کنونی او را تحسین کرده‌ایم.

۳.«تو زیادی خوب بودی برای اون»
وقتی کسی رابطه‌اش را با فرد دیگری قطع می‌کند چه در روابط شخصی، چه حرفه‌ای  و شما نظرتان را اینگونه به او بیان می‌کنید که برای آن فرد زیادی خوب بوده است، درواقع این پیام را به او منتقل می‌کنید که در گذشته انتخاب درستی نکرده است.
درعوض بگویید: «اون تو رو از دست داد!» این جمله همان حمایت مشتاقانه و مثبت‌اندیشی شما را بدون بار انتقادی منتقل می‌نماید.

۴. «تو همیشه …» یا «تو هیچ‌وقت …»
هیچ‌کس «همیشه» یا «هرگز» کاری را انجام نمی‌دهد. آدم‌ها خودشان را تک‌بعدی نمی‌بینند، بنابراین بهتر است شما هم چنین تعریفی از آن‌ها نداشته باشید. این عبارت‌ها باعث می‌شوند آدم‌ها رویکردی دفاعی در پیش گیرند که برای ارتباط شما بسیار مضر است.
چنانچه موضوع، تکرار رفتاری مشخص از طرف مقابل است، به او بگویید: «به نظر می‌رسد اغلب این کار را انجام می‌دهی» یا «تا حدی تکرار این رفتار را از تو دیده‌ام که توجهم جلب شده است».

۵. «نسبت به سنت خیلی خوب به نظر می‌رسی»
به‌کار بردن عبارت «نسبت به سنت» به عنوان مقدمه، تاسف‌بار و بی‌ادبانه است. هیچ‌کس نمی‌خواهد در مقایسه با یک انسان ساده‌لوح، آدم باهوشی به نظر برسد و یا در قیاس با کسی که در شرف مرگ است، خوش اندام دیده شود. آدم‌ها به سادگی فقط می‌خواهند که باهوش و خوش‌اندام باشند.
پس در عوض بگویید: «عالی به نظر می‌رسی» یا «چقدر زیبا شدی». این‌ها جایگزین‌های ساده‌ای هستند. تعاریف و تحسین‌های هوشمندانه نیاز به مقدمه ندارند.

۶. «همان طور که قبلا گفتم …»
همه ما چیزهایی را در طول زمان فراموش می کنیم. اما بیان عبارتی اینچنین، این پیام را به مخاطب منتقل خواهد کرد که به شما توهین شده است. چراکه قبلا حرفی را بیان کرده اید، که ظاهرا مخاطب فراموش کرده است.
مورد اهانت واقع شدن توسط تکرار حرف هایی که قبلا گفته اید، این پیام را منتقل می نماید که شما احساس ناامنی می کنید و یا فکر می کنید از بقیه بهتر هستید. برخی از کسانی که این عبارت را به کار می¬برند، واقعا همینطور فکر می کنند.
درعوض، هنگامی که می خواهید حرف خود را تکرار کنید، ببینید چطور می توانید واضح تر و یا با روش جذاب تری بیانش کنید تا مخاطبتان نتواند فراموشش کند.

۷. «خوش‌شانس باشی!» یا «شانس یارت!»
این از موارد نامحسوس است. این قطعا جمله خیلی بدی نیست. اما هنگامی‌که شما برای کسی شانس آرزو می‌کنید، یعنی او برای موفقیت به شانس نیاز دارد.
بنابراین بهتر است بگویید: «می‌دونم که از پسش بر میای» این جمله بهتر از آرزوی شانس برای شخص دیگر است و به میزان زیادی اعتماد به‌نفس مخاطب شما را بالا می‌برد. علاوه بر این، جمله‌ی کاملا متفاوتی است.

۸. «به خودت بستگی داره» یا «هرچی خودت دوست داری»
با وجود اینکه ممکن است نسبت به پرسشی بی‌تفاوت باشید، اما قطعا دیدگاهتان برای کسی که از شما نظر می‌پرسد، مهم است ( اگر نه، از شما سوال نمی‌کرد ).
در عوض بگویید: « من نظر قاطعی در این خصوص ندارم، اما موارد قابل بررسی این‌ها هستند …»
وقتی عقیده خود را بیان می‌کنید (حتی بدون این‌که گزینه مشخصی را انتخاب کنید)، نشان می‌دهید که برای شخصی که از شما سوال پرسیده، اهمیت قائل هستید.

۹. «خوب، حداقل من هیچ‌وقت …»
این عبارت، روشی تند و پرخاشگرانه برای انتقال توجه از اشتباه شما به سمت اشتباه شخص دیگر است (که قبلا مرتکب شده و احتمالا هیچ ربطی به موضوعِ در جریان ندارد).
درعوض بگویید: « من متاسفم.»
پذیرش اشتباهتان، بهترین روش برای هدایت بحث در جهتی منطقی و آرام است. اعتراف به اشتباه، روش فوق‌العاده‌ای برای جلوگیری از تنش در بحث می‌باشد.

به خاطر داشته باشید که در مکالمات روزمره، جزئیات کوچکند که تفاوت ایجاد می‌کنند. این راهکارهای ساده را پیاده کنید و با نتایج مثبتی که می‌بینید، شگفت زده شوید.

4126 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *